نرم افزارهای فروشگاهی


نرم افزارهای فروشگاهی
امروزه در هر فروشگاه با هر صنفی جهت خرید کالا مراجعه شود، بدلیل پیشرفت و نفوذ فناوری های نوین، برای مصرف کنندگان دغدغه و چالش هایی نظیر همراه نداشتن پول نقد (اسکناس) و… وجود ندارد. مشتریان می توانند از طریق کارت های نقدی بانکی خود و دستگاه های POS بانکی، بدون رد و بدل کردن اسکناس، از حساب خود برداشت کنند. بدیهی است این فناوری برای فروشنده یا صاحب کسب و کارنیز مزایای بسیاری دارد.
پیشرفت روز افزون تکنولوژی و به تبع آن تغییر سبک زندگی بشر، نیازهای آدمی را دگرگون ساخته و به تدریج شیوه های جدید، جایگزین شیوه های سنتی و قدیمی شده اند. در روزگاری که تمام امور حسابداری و بازرگانی در دکان ها و حجره ها و با چرتکه انجام می شد شاید کمتر کسی باور داشت که در آینده دیگر این وسیله کاربردی، نه تنها پاسخگوی مشاغل مختلف نباشد بلکه مخل انجام امور اقتصادی و حسابرسی و حسابداری ایشان نیز باشد.
حتی ماشین حسابهای رومیزی نیز نتوانستند برای مدت زیادی جایگزین ابزار قدیمی باشند و امروزه شاهد استفاده از انواع رایانه ها هستیم که جزء جدا نشدنی زندگی انسان ها شده اند؛ رایانه هایی که روز به روز ارتقا یافته و کارایی های بیشتری پیدا می کنند.
صندوق فروشگاهی (POS)، جزء ابزارهایی است که اطلاعات خرید، فروش و سایر هزینه های یک واحد شغلی را به صورت مکانیزه محاسبه، ثبت و در پایان برگه فیش را به همراه جزییات صادر می کند. این شیوه ای نوین در مدیریت هزینه های یک کسب و کار است که با پیشرفت فناوری امروزه در همه جای دنیا فراگیر شده است. علاوه بر صندوق فروشگاهی، نرم افزارهای فروشگاهی نیز طراحی شده اند که با نصب آنها بر روی رایانه های فروشگاهی می توان این مدیریت هزینه ها را در یک کسب و کار انجام داد.
استفاده از نرم افزار فروشگاهی ضمن صرفه جویی در وقت و انرژی افراد و درنتیجه جامعه، دقت و نظم امور را بالا می برد و از درصد خطا و اشتباه می کاهد که این مهم، منجر به رشد فعالیت شغلی می شود. ارائه فاکتور فروش به مشتریان، اطمینان آنها را بیشتر می سازد و موجب رفع شبهه و سوء تفاهمات احتمالی می شود. یکی از اهداف مهم استفاده از صندوق فروش، شفافیت امور مربوط به هزینه هاست چرا که از طریق ارائه فاکتور و ثبت مبادلات، فعالیت های اقتصادی قابل استناد می شوند.